Як навчити дітей злитися?
Всі емоції важливі, все емоції потрібні, і злість теж не виняток.
Хочу внести деякі уточнення: є поняття «здорова агресія» і «нездорова».
Здорова агресія – це реакція на зовнішні обставини, які можуть вважатися загрозливими або фрустраційними.
Наприклад: дитину обізвали «Дурень!», а вона відповідає «Сам дурень!» Це здорова агресія. Ви обіцяли принести морозиво після роботи і забули – дитина на вас злитися. Це теж нормальна реакція на фрустрацію. Як правило, така агресія ситуативна і короткочасна.
Нездорова агресія – це стійка риса особистості, яка, як правило, проявляється часто і має достатню стійкість.
Ознаки:
1. Дитина знущається над однокласниками або однією дитиною з класу.
2. Часто є учасником бійок.
3. Виявляє агресію по відношенню до вчителя.
4. Виявляє агресію по відношенню до молодших.
5. Виявляє агресію по відношенню до тварин.
6. Втрачає контроль над собою.
7. Навмисно викликає у інших агресію.
8. Злопам’ятна.
9. Звинувачує інших у своїх помилках.
10. Дратується з найменшого приводу.
Якщо у вашої дитини є практично всі ці ознаки, то тут простим виразом почуттів не відбутися, потрібна корекція. Найкраще звернутися за допомогою до фахівця, у дітей досить пластична психіка, буває потрібно пару-трійку сеансів, і все прекрасно. Єдиний мінус – потрібна обов’язкова робота з батьками, – якщо в родині прояв агресії норма, то психолог просто безсилий, не можна лікувати дитину без залучення сім’ї. Якщо батьки відкрито демонструють агресію, навіть вербальну, образа і загрози в сім’ї вважаються нормою, то чому дитина повинна вести себе інакше?
На відміну від дітей, у дорослих психіка ригідна, тому там, де з дитиною досить 1-2 сеансу, з батьками може знадобитися набагато більше. Все буде залежати від того, наскільки сім’я готова до змін, і чи готова взагалі щось міняти (буває таке, що один з членів сім’ї вважає заняття з психологом безглуздям і відмовляється виходити на контакт).
Симптоми, які повинні насторожити батьків у поведінці дитини, – це відсутність співчуття, постійні агресивні гримаси, самопошкодження. Це той випадок, коли потрібно звернутися за допомогою обов’язково.
Як висловлювати АГРЕСІЮ?
1. Агресія «живе в тілі», тобто для того щоб її відреагувати потрібно дати тілу рух! Наша психіка має простий набір захисних реакцій на небезпечну ситуацію. Реакції всього три: Бий, Біжи, Замри. Кожна реакція супроводжується викидом певних гормонів: Бий – це норадреналін, гормон агресії, Біжи – адреналін, гормон страху. Тобто, якщо в кров виділилося достатня кількість гормонів, щоб бити, то треба бити! Але ми живемо в соціумі, і не завжди можна вдарити кривдника (навіть якщо дуже хочеться)! Що відбувається з тілом? У тілі досить енергії, щоб битися, але тіло стоїть на місці, очі наливаються кров’ю, зуби і кулаки стиснуті, серце калатає, а нічого не відбувається! Куди подіти цей імпульс? Перетворити в рух! Бігати, стрибати, віджиматися, бити подушку, кусати, гризти.
У роботі з дітьми є купа вправ на прояв злості. Наприклад:
• дві людини стоять один навпроти одного і впираються долонями. Завдання – штовхати опонента кілька метрів. Спочатку штовхає один, потім міняються. В процесі цього можна допомагати звуками, наприклад, гарчати.
• вправа «Пінгвіни». У просторі позначається коло, всередину кола стають 2 людини, у кожного руки за спиною, завдання виштовхати опонента за коло.
• перетягування канату,
• голосно кричати,
• тупотіти ногами,
• голосно слухати музику.
Чим більше потіє людина, тим швидше утилізується агресія.
2. Арттерапія на допомогу.
Якщо агресії багато, то малювати доведеться дуже-дуже довго.
– малювання на жатому папері. Берете папір формату А-4, дуже сильно її мнете, потім розправляєте і наносите будь-який малюнок, будь-яким кольором, без особливого сенсу.
– малювання олівцями, зафарбовування великого простору одним кольором.
– робота зі скульптурним пластиліном. Скульптурний пластилін досить пружний і для того, щоб що-небудь з нього зліпити, потрібно докласти зусиль. Ліпити можна що завгодно, фантазія в допомогу.
– малювання карикатур.
3. Вербалізація. Обов’язково потрібно позначити почуття, назвати його!
«Я злюся!» Це вже половина справи! На жаль, цей прийом найскладніший, оскільки вимагає хорошої рефлексії і достатніх комунікативних навичок, тут і Я-висловлювання, і відзеркалення, і контейнування!
В РЕЗУЛЬТАТІ, ЧОГО ПОТРІБНО НАВЧИТИ ДИТИНУ?
1. Розпізнавати агресивні почуття!
2. Адекватно висловлювати агресію.
3. Сформувати навички самоконтролю, як вести себе в ситуаціях, що провокують гнів.
4. Усвідомлювати власні почуття і розуміти реакції оточуючих.
5. Розвивати комунікативні навички.
Найголовніше це легалізація агресії! Злість це нормально! Важливо правильно її проявляти!
Олег Перепелица
Share the post "Як навчити дітей злитися?"